Možná máte pocit, že probiotika a imunita spolu až tak nesouvisí. Opak je ale pravdou. Kdo se trochu zajímá o fungování lidského těla, ten moc dobře ví, že právě střeva do velké míry rozhodují o tom, jak budeme zdraví a vitální. Proto bychom jim to měli co nejvíce ulehčit a dávat jim jen to, co jim udělá dobře. A tím se vracíme zase zpátky k probiotikům!
Lidská imunita má mnoho mechanismů a vrstev, které vytvářejí komplexní systém ochrany. Zatímco kůže nás brání před negativními vlivy, které pocházejí z vnějšího prostředí, sliznice zabraňují průniku cizorodých látek dýchacími cestami a játra, plíce a ledviny zajišťují, abychom se rychle zbavili všeho, co už pro naše tělo nemá cenu držet v sobě. (Zbytky alkoholu, oxid uhličitý, odpadní látky z krve…)
Velkým přispěvatelem k všeobecnému dobru jsou i střeva, kterými po zpracování žaludkem procházejí zbytky, z nichž se mohou ještě dále vstřebávat důležité živiny. Pokud ale tělu nedáváme správnou výživu, nebo máme tu smůlu, že na nás sedne nějaký bacil (stačí nenápadný virus, který způsobí střevní chřipku, nebo salmonela), rozhodí se naše vnitřní prostředí. Což může vést k přemnožení zlých bakterií na úkor hodných a ke snížené imunitě v budoucnu.
Aby tento stav v ideálním případě vůbec nenastal, přišel čas na to se zamyslet nad svým současným životním stylem. Víte proč?
Probiotika na imunitu
Probiotika jsou mikroorganismy, které mají schopnost měnit vnitřní prostředí v našich střevech. Čímž ho mohou učinit nepřátelským pro zlé bakterie, které by se nám snažily nějak uškodit. To vede k tomu, že jsme méně náchylní ke krátkodobým, ale i déle trvajícím zdravotním problémům. Druhotným benefitem jejich pravidelného užívání může být lepší zažívání, které ocení jak lidé, kteří trpí na průjmy, tak jedinci, kteří se potýkají se zácpou.
Jak posilují imunitu?
Kdybychom měli rozšířit předcházející odstavec, začneme tím, že dobré bakterie se postarají o nastolení rovnováhy ve vašem zažívacím ústrojí. Pokud nad nimi převládají ty zlé, většinou to poznáte podle již zmíněných problémů s trávením. Přebytek zlých bakterií se často spojuje i s alergiemi, mentálními problémy (probiotikům, u kterých se zkoumá jejich vliv na psychiku se říká psychobiotika), nebo s obezitou.
Vzhledem k tomu, že větší počet hodných bakterií zmenšuje pole působnosti těch, které klasifikujeme jako škodlivé, dáváme jejich prostřednictvím nemocem najevo, že u nás nemají ani tu nejmenší šanci. I kvůli tomu, že probiotika mohou zvyšovat hladiny protilátek, které posilují funkci imunitního systému. Ačkoliv o pozitivech probiotik ještě víme stále málo, jedna studie (viz zdroje) prokázala, že probiotika na imunitu pro děti s obsahem Lactobacillus GG snížila o 17 % pravděpodobnost respiračních potíží. Studie se zúčastnilo přes 570 dětí. Také se zkoumal vliv Lactobacillus crispatus. Ženy, které ho užívaly měly o 50 % nižší riziko, že onemocní zánětem močových cest. Z toho plyne, že nás nejspíš v budoucnu čeká řada dalších slibných výsledků.
Další účinky probiotik
Samozřejmě to nejsou jediná pozitiva, která nám mohou probiotika nabídnout.
Jejich konzumace se spojuje s:
- Prevencí průjmů
- Redukcí rizika kardiovaskulárního onemocnění
- Redukcí alergií a ekzémů
- Lepším zvládáním některých onemocnění zažívacího traktu
- Jednodušším hubnutím (některé druhy probiotik mohou snižovat vstřebatelnost tuků ze stravy při putování střevy – ty pak odejdou pryč z těla prostřednictvím stolice)
Mezi další potenciální benefity užívání probiotik patří nižší hladina špatného cholesterolu, nižší krevní tlak, či úprava potíží, které jsou způsobené syndromem dráždivého tračníku. Také se nevylučuje, že mohou mít pozitivní vliv na jedince, kteří trpí chronickým únavovým syndromem.
Nejlepší zdroje probiotik
Asi nikoho nepřekvapí, že bohatým zdrojem probiotik jsou (často) snadno dostupné potraviny a nápoje, které míjíme při nákupu v obchodě. Mínusem ovšem je, že k řadě z nich si musíme najít svoji cestu. Takže není vyloučeno, že budete dlouho hledat schůdné řešení, jak je zařadit do svého jídelníčku. Bez toho, aniž byste se u toho ošklíbali nechutí.
Probiotika najdeme v:
- Některých jogurtech
- Kefíru
- Kysaném zelí a ve šťávě z něj
- Tempehu
- Kimči
- Miso
- Kombuche
- Nakládané zelenině
- Podmáslí
Nejlepším vodítkem pro vás bude to, když začnete sahat po výrobcích, u kterých je zřejmé, že prošly fermentací. Pokud vám na začátku překáží, že mají nakyslou a hodně specifickou chuť, zkuste tuto bariéru prolomit tím, že si budete vybírat varianty s ovocem. Dobrou volbou je i doma vyrobené ovocné smoothie s kefírem a ovesnými vločkami, nebo zalévání cereálií přiměřeným množstvím kefíru. Vyhovovat by vám mohla i dnes stále populárnější kombucha, která je k sehnání i v našich běžných obchodech.
Samozřejmě je ale možné, že i přes veškeré pokusy se vám nepodaří najít k těmto potravinám a nápojům pozitivní vztah. To ale neznamená, že se musíte probiotik vzdát. Vyhovovat by vám mohlo dlouhodobé užívání doplňků stravy s probiotiky a prebiotiky, které se postarají o to, aby vaše tělo dostalo to, co je pro jeho normální fungování potřeba.