Jak už víte z minula, naše střeva jsou osídlena rozsáhlou mikroflórou, která ovlivňuje naši náladu, imunitní systém nebo dokonce i kondici. Každý člověk ji má zcela unikátně složenou. I přesto ale dovedeme vytipovat, které mikroorganismy jsou pro naše tělo prospěšné a které mu spíš škodí. V dnešním článku se zaměříme na roli laktobacilů.
Pokud bychom to vzali hodně zjednodušeně, střeva jsou důležitá kvůli vstřebávání živin a odstraňování zbytků potravy. Ve skutečnosti je ale jejich role pestřejší. V první řadě, ačkoliv to zní možná nevábně, v nich probíhají hnilobné procesy.
Skladba střevní mikroflóry navíc předurčuje, zda budeme trpět na průjmy a zácpy, budeme mít optimálně fungující, nebo naopak slabý imunitní systém a zda budeme mít v těle dostatek živin. (Špatně nastavené vstřebávání může vést k tomu, že jsme později náchylnější k rozvoji civilizačních chorob.)
Abychom vám obyvatele střev a jejich funkci dokázali přiblížit, níže se zaměříme na úlohu laktobacilů.
Co jsou Laktobacily zač?
Laktobacily jsou rod bakterií, které pocházejí z kmene Firmicutes. (Je pro něj typické, že většina jeho zástupců je grampozitivních. Až na několik málo výjimek.) Jejich primárním úkolem je rozklad laktózy na kyselinu mléčnou. V lidském těle tyto bakterie většinou nefigurují jako patogeny, které by nám mohly ublížit. (Vzhledem k tomu, kolik jich ale existuje, lze opět zaznamenat výjimky.)
Do těla se mohou laktobacily dostat ve formě:
- Jogurtu
- Sýra
- Kysaného zelí
- Nakládaných okurek
- Piva
- Jablečného cideru
- Vína
Zajímavé je na laktobacilech to, že bývají přítomny při tvorbě zubních kazů.
Jak laktobacily fungují?
Jak už jsme se zmínili v předchozím odstavci, laktobacily jsou bakterie, které dovedou rozkládat laktózu na kyselinu mléčnou. Také se podílejí na prevenci cukrovky 2. typu (která je získaná nevhodným životním stylem). Jejich přítomnost se spojuje i s prevencí některých zánětlivých onemocnění střev. Jmenovat bychom mohli třeba Crohnovu chorobu.
Když máme ve střevě laktobacilů dostatek, pomáhají v něm navozovat rovnováhu. Mají totiž schopnost vytlačovat nebezpečné patogeny. Dokonce dovedou přizpůsobit své fungování tomu, zda jsou nějaké v našem střevě přítomny. V neposlední řadě bychom si měli laktobacily hýčkat kvůli tomu, že jsou důležité pro výživu dalších přátelských mikroorganismů.
Aby ale mohla probiotika v našem těle správně fungovat, neobejde se to bez dostatku (jejich) potravy, kterou jsou prebiotika. Proto, jakmile se rozhodnete pro nový způsob životního stylu, vždy myslete na to, abyste spolu s probiotiky měli ve stravě i prebiotika.
Jakými způsoby je doplnit?
Pokud nemáte rádi zakysané mléčné výrobky a další zdravé potraviny, bude pro vás doplňování laktobacilů asi trochu problém. Dáme vám ale pár tipů, kde všude je najdete. Kdo ví? Třeba v našem seznamu najdete něco, co vám zachutná.
Vyzkoušejte:
- Kimči
- Kefír
- Kvalitní jogurty
- Kysané zelí
Dále do jídelníčku zařaďte jablka, artyčoky, vlašské ořechy a sóju. Především kvůli tomu, že tato jídla obsahují prebiotika.
V případě, že cítíte, že si k novému jídelníčku budete muset hledat nějakou dobu cestu, nebo hledáte variantu pro dny, kdy máte chuť na něco jiného (a třeba i méně zdravého), v úvahu pro vás může přicházet dlouhodobé užívání doplňků stravy s obsahem probiotik a prebiotik.