Součástí zdravé výživy bývají potraviny, které mohou u citlivějších jedinců způsobovat nepříjemné nadýmání. Zdravý rozum většině z nich velí, že by se jim měli vyhnout, na druhou stranu, řada z nich má pozitivní účinky na lidské zdraví, takže vám mohou v jídelníčku dost citelně chybět. Jaké potraviny mají potenciál nadýmat? Existují k nim vhodné alternativy? A co vám může proti nadýmání efektivně pomoci?
Nadýmání nemá nikdo rád, protože často způsobuje bolení břicha a plynatost, se kterou si můžete v některých chvílích udělat pořádný trapas. (Například, když vám to ujede v práci nebo během romantické schůzky.)
Jedním z důvodů, proč vás mohou tyto potíže dlouhodobě trápit, je váš jídelníček, ve kterém může být příliš mnoho nadýmavých potravin. Tyto potraviny ale často bývají zdravé, takže můžete mít problém správně vyhodnotit, jestli máte dát jejich konzumaci ještě šanci, nebo máte raději zkusit nějaké jejich alternativy či jiný způsob jejich přípravy, díky kterému mohou být lépe stravitelné.
Co vše byste tedy měli o nadýmavých potravinách vědět?
Jaké potraviny způsobují nadýmání?
Tradičně se nadýmání spojuje s luštěninami, mezi které patří třeba fazole a čočka. Zrovna v těchto případech ale hodně záleží na způsobu jejich úpravy. U obou se doporučuje, abyste je nechali na několik hodin odstát ve studené vodě. Voda se následně vymění za čistou a luštěniny se v ní uvaří. Prvotní propláchnutí je důležité z toho důvodu, aby se z fazolí a čočky dostaly látky, které mají největší potenciál způsobovat plynatost. (Ke klasické čočce je navíc dobrou alternativou červená čočka, která je pro citlivější jedince snáze stravidelná.)
Dále mezi problémisty patří i bublinkové limonády, se kterými se do vašeho zažívacího ústrojí dostane přebytečný vzduch. Mnoha lidem způsobuje problémy i žito s ječmenem.
Nadýmavá zelenina
Mezi nadýmavé druhy zeleniny patří například zelí. Speciálně pak to kvašené. Dalším lidem nemusí dělat dobře ani květák s brokolicí. I když technicky vzato nejde o zeleninu, pozor si dávejte i na česnek s cibulí.
Nadýmavé ovoce
Ve srovnání se zeleninou není ovoce tak problematické. Někomu ale nemusí dělat dobře například jablka, hrušky a banány.
Potraviny proti nadýmání
I když si možná říkáte, že nejlepší volbou budou vysoce zpracované potraviny, nemůžete být dál od pravdy. Potraviny, které obsahují hodně tuku, přidaných sladidel a soli, mohou způsobovat přibírání na váze, zadržování vody a ano, i potíže s trávením.
Místo toho tedy raději zkuste:
- Avokádo
- Okurku
- Lesní ovoce
- Celer
- Zázvor
- Chřest
- Ananas
- Kiwi
- Rebarboru
Co se týče zdravých, ale nadýmavých potravin, zkuste zmenšit jejich přijaté množství. Také může pomoci, když se rozhodnete zvolit jejich odlišnou úpravu, viz předchozí namočení před vařením a podobně.
Nezapomínejte na probiotika
Aby k plynatosti a nadýmání docházelo co možná nejméně, neměl by se zanedbávat ani pravidelný přísun probiotik, která podporují normální stav střevní mikroflóry. V případě, že je s ní vše v pořádku, neměla by vás kromě plynatosti trápit zácpa s průjmem, ani snížená imunita, která z velké části sídlí právě ve střevech.
Zpočátku je možné, že si na konzumaci probiotických doplňků stravy s obsahem prebiotik bude muset vaše tělo zvyknout. To ostatně platí i o konzumaci probiotických potravin a nápojů. Jakmile k tomu ale dojde, mělo by být vše v naprostém pořádku.
Také nezapomínejte na aplikaci výše uvedených tipů, které vám mohou celý tento proces dost významně ulehčit.